sobota, 11 października 2014

Rodenbach – Rodenbach Vintage 2011


Rodenbach – Rodenbach Vintage 2011 7%ABV

Cena: 53zł
Temperatura serwowania: ok.10C

Kolor: Ciemny, rubinowy, wpada w brąz.
Piana: Średnio trwała, dość drobna. Delikatnie osadza się na szkle.
Zapach: Aromat bardzo bogaty i złożony. Możemy w nim odnaleźć mnóstwo owoców leśnych, ale także wiśnie, śliwki czy porzeczki. Pojawia się także cień karmelu. Wszystkiemu towarzyszy kwaskowa, winna nuta.
Smak: Smak jest bardzo zbliżony do tego co zapowiadał aromat. Goryczka niska, lecz obecna (typowo ziołowa, przyprawowa). Nie brak smaczków owocowych, cierpkich oraz kwaśnych – wszystko doskonale współgra oraz uzupełnia się. Skojarzenia z wytrawnym winem a w szczególności beaujolais nouveau jak najbardziej trafne. Alkohol niewyczuwalny. Całość lekka i niesamowicie pijalna, lecz pomimo tego skłaniająca do powolnej degustacji.
Wysycenie: Niemal „szampanowe” – na nieco niższym poziomie, lecz równie drobne.
Opakowanie: Tradycyjna butelka szampanowi ozdobiona klasyczną etykietą. Zapieczętowana korkiem.
Komentarz: Rodenbach tradycyjnie leżakowany jest w ogromnych drewnianych beczkach (kadziach). Zwykła wersja (Klassiek) zawiera 3/4 młodego oraz 1/4 leżakowanego Piwo. W wersji Grand Cru mamy do czynienia z 2/3 leżakowanego. Vintage zaś, którego recenzuję to 100% piwa leżakowanego, w dodatku pochodzi wyłącznie z najlepszej beczki danego rocznika – w tym wypadku jest to beczka o numerze 95. Leżakowanie wyłącznie w beczkach sprawia, że piwo za sprawą zwiększonego kontaktu z tlenem staje się nieco bardziej kwaskowe a także otrzymuje obfitszą dawkę estrów.
Warto przytoczyć słowa na temat tego piwa wypowiedziane przez najwybitniejszego krytyka piwnego czyli Michaela Jacksona - „The most refreshing beer in the world”. Nie sposób nie przyznać mu racji (chociaż osobiście wystrzegam się określenia, że jakiekolwiek piwo miałoby dzierżyć miano najlepszego).

2 komentarze:

  1. Grand Cru to 1/3 świeżego piwa a 2/3 leżakowanego dwa lata :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście masz rację, odwróciłem proporcje. Dzięki za poprawienie :)

      Usuń

Instagram