wtorek, 18 listopada 2014

Buxton Brewery – Axe Edge IPA


Buxton Brewery – Axe Edge IPA 6,8%ABV

Cena: niespełna 13zł
Temperatura serwowania: ok. 10°C

Kolor: Barwa ciemnopomarańczowa, wręcz wpada w bardzo jasną miedź. Niemal idealnie klarowne.
Piana: Całkiem obfita. Niestety o bardzo grubych pęcherzykach przez co szybko się redukuje do cienkiego krążka. Na pocieszenie pozostawia ładne koronki na szkle.
Zapach: Aromat po prostu świetny. Jest wszystko co powinno się znaleźć w porządnym IPA. Duża dawka dojrzałych cytrusów (pomarańcz), lekka żywiczność, owoce tropikalne a w tle nawet delikatna ziołowość. Bardzo złożony i kompleksowy.
Smak: Pierwsze co zauważyłem to niesamowita pijalność. Aż chce się brać kolejny łyk. Goryczka solidna, nie przesadzona, bardzo krótka. Jej profil smakowy to typowe grejpfrutowe albedo. Brak posmaków karmelowych, całość jest dość wytrawna lecz nie wodnista (dobry balans). Alkohol niewyczuwalny lecz przyznam się, że przez tą pijalność niemal nie pozwoliłem mu się ogrzać do temperatury pokojowej w której mógłby się on ujawnić.
Wysycenie: Na granicy pomiędzy średnim a wysokim. Dobrze dobrane aby „wyciągać” z piwa wszelkie aromaty.
Opakowanie: Stonowana stylistyka etykiet Buxton Brewery całkiem mi odpowiada. Nieco przypomina mi jeszcze bardziej ascetyczne w formie etykiety Redchurch. Kapsel niestety golas.
Komentarz: Świetnie zbalansowane, klasyczne India Pale Ale. Niczego w nim nie brakuje. Nie bez powodu piwo ma na Ratebeer 99/99. Wbrew temu co słyszę i czytam ostatnio, osobiście uważam, że nadal daleko naszym browarom rzemieślniczym do takiego poziomu w piwach mocno chmielonych. Przypuszczam, że gdyby obecnie było 30°C to buteleczkę 0,33l spożyłbym najzwyczajniej duszkiem. W tym wypadku wystarczyła na 5 minut. Brawo Buxton ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram