piątek, 14 listopada 2014

Mikkeller – Monks Brew Barrel Aged Red & White Wine and Raspberry


Mikkeller – Monks Brew Barrel Aged Red & White Wine and Raspberry 10%ABV

Cena: 38zł
Temperatura serwowania: ok.12°C

Kolor: Bardzo ciemny brunatny, nieco podobny do Pepsi. Delikatnie opalizuje pod światło.
Piana: Niezbyt obfita i średnio drobna. Opada dość szybko. Pozostawia całkiem ładne koronki na ściankach szkła.
Zapach: Głównym aromatem wybijającym się na pierwszy plan są świeże maliny. W tle lekka karmelowość oraz winna a nawet octowa nuta. Całość zdecydowanie kwaskowa. Po ogrzaniu ujawnia się nikła miodowość.
Smak: W smaku bardzo podobne odczucia do aromatów. Dodatkowo pojawiła się subtelna taniczność oraz bardzo subtelny rozpuszczalnik. Piwo jest zaskakująco wytrawne i lekkie w odbiorze, prawdopodobnie dzięki dość sporej kwaskowości. Goryczka chmielowa na minimalnym poziomie, ciut ziołowa. Alkohol wyczuwalny już od pierwszego łyku jednak pomimo tego jest jak najbardziej przyjemny.
Wysycenie: Całkiem spore. To dość typowe przyjmując, że piwo jest wariacją na temat belgijskiego Quadrupla.
Opakowanie: Kolejna świetna etykieta od Mikkellera. Szkoda, że piwo nie zostało zaopatrzone w korek pod kapslem. Tenże golas w formacie 29mm.
Komentarz: Świetne połączenie mocnego klasztorniaka z framboise. Nieco przypomina mi pity jakiś czas temu Raspberry Stout od Thornbridge. Chyba sam będę musiał się skusić na uwarzenie czegoś ciemnego z owocami. Coś zupełnie odmiennego od „standardowych” piw owocowych. Zdecydowanie polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram