piątek, 26 grudnia 2014

Mikkeller – X-mas Porter 2013 Via Til Fra


Mikkeller – X-mas Porter 2013 Via Til Fra 8%ABV

Cena: 35zł (0,75l)
Temperatura serwowania: ok. 15°C

Kolor: Tak ciemny brunatny, że aż niemal czarny jak w stoucie. Ciężko określić klarowność lecz i tak byłaby ona bez znaczenia.
Piana: Chyba jedna z najlepszych jakie widziałem w tym roku. Obfita, drobniuteńka jak na piwie serwowanym z dodatkiem azotu. Bardzo trwała – niemal cały czas utrzymuje się warstewka 0,5cm. Do tego niesamowicie bogaty lacing.
Zapach: Tutaj znów coś co bardzo lubię a mianowicie wytrawny, nieco ostry popiół. W tle czarna, gorzka kawa. Czekoladowość nieznaczna. Po ogrzaniu ujawniła się nuta lukrecji oraz równie słodkiego alkoholu (coś w typie kukułkówki).
Smak: Aż miałem małą nadzieję, że smak zawiedzie. Znów zostałem zaskoczony. Piwo jest bardzo kompleksowe. Jest czekolada, kawa, odpowiednia pełnia i goryczka. Smaczków typowo chmielowych się nie doszukałem – w końcu to porter. Cała „przyprawowość” jest niesamowicie subtelna – nie można wskazać konkretnej przyprawy. Alkohol niemal niewyczuwalny.
Wysycenie: Dość niskie, lecz nie zerowe.
Opakowanie: Etykieta dość oszczędna w formie i lakoniczna jeśli chodzi o informacje na tematu piwa. Mikkeller już zdążył do tego przyzwyczaić.
Komentarz: X-mas idealny. Świąteczny charakter wyczuwalny lecz nie dominujący czy przytłaczający jak  to zazwyczaj bywa. Dokładnie tego oczekiwałbym od idealnego „Christams Beer”. Do tego jest zaskakująco pijalny jak na ten woltaż w związku z czym spożycie większej butelki nie było problematyczne. Zdecydowanie zapadnie w mej pamięci na dłużej. Być może skuszę się kiedyś na wersje leżakowane w beczkach. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram