piątek, 12 grudnia 2014

Szlakiem Piwa Blog – Imperial Pumpkin Ale


Szlakiem Piwa Blog – Imperial Pumpkin Ale 19,5°blg 8,5%ABV

Cena: bezcenne
Temperatura serwowania: ok. 12°C

Kolor: Barwa bardzo ciemnej miedzi, pod światło ukazują się rubinowo-pomarańczowe refleksy. Delikatna opalizacja, która przy braku klarowania jest czymś zupełnie normalnym.
Piana: Średnio obfita, dość drobna. Całkiem trwała – co prawda opada do krążka (grubego), jednak utrzymuje się w tym stanie niemal do samego końca degustacji. Lacing przepiękny, bardzo obfity – niemal każdy łyk odznacza swój ślad na szkle.
Zapach: Aromat typowego Pumpkin Ale. Nadzwyczaj jednak wyraźny, mocny i bogaty. Nie mam pojęcia jakie przyprawy wylądowały w piwie lecz wyczuwam imbir i kardamon. Do tego charakterystyczna dyniowość w tle. Po ogrzaniu ujawnia się lekka kwaskowość. Nuty chmielowe bardzo delikatne, ziołowe (użyte chmiele to Spalter Select oraz Green Bullet).
Smak: Bardzo dobrze dobrana ilość słodów karmelowych (nie przesadzona). Wraz z dynią oraz przyprawowością stworzyły efekt typowy dla ciasta (ni to pienik, ni to właśnie pumpkin pie). Goryczka całkiem solidna jak na styl lecz również nie dominuje. Na finiszu odkryłem całkiem sporą dawkę cytrusów (kwaskowość na umiarkowanym poziomie towarzyszy przez całą degustację). Nie brak też lekkiej ziemistości.
Wysycenie: Na średnim poziomie – jak najbardziej odpowiednie dla stylu.
Opakowanie: Etykieta jakoś bardzo mnie nie urzekła. Dynia mogłaby groźniej wyglądać ;). Kapsel typowo „domówkowy”.
Komentarz: Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Nie bez znaczenia jest to, że ja przecież nie lubię „pumpkinów”. Piwo przede wszystkim ma doskonale dobrany balans – nic nie jest w nim przesadzone. Ani przyprawowość, ani słodowość czy też goryczka nie wybijają się na pierwszy plan, a przy tym wszystkiego jest sporo. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to byłaby to pijalność - zdecydowanie nie jest to piwo którego mógłbym spożyć kilka pod rząd. Ale nikt przecież nie wymaga sesyjności od pumpkina, szczególnie w wersji imperialnej. Bardzo przyjemna degustacja.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram