sobota, 6 grudnia 2014

Zamkowy (GŻ) – Dubbel Cieszyński


Zamkowy (GŻ) – Dubbel Cieszyński 18°blg 8,5%ABV 17IBU

Cena: poniżej 5zł (w Tesco można kupić podobno po 3,99zł)
Temperatura serwowania: ok. 12°C

Kolor: Barwa bardzo ciemnej miedzi, nieco brunatna. Zauważyłem delikatną opalizację lecz to nic dziwnego gdyż piwo nie było filtrowane.
Piana: Z początku ładna choć nie tak drobna jakbym sobie tego życzył. Opada do cieniutkiej warstewki a w postaci krążka utrzymuje się do samego końca. Lacing bardzo delikatny.
Zapach: Bardzo dużo suszonych owoców - śliwki, rodzynki, morele. Na drugim planie karmel i melanoidyny lecz całość dość stonowana, nie przesadzona. Chmiel uświadczyć mogę jedynie w postaci bardzo subtelnej nuty ziołowej, w miarę ogrzewania nieco wzrasta. Alkohol minimalnie gryzie (powinien się ułożyć z czasem).
Smak: Smak bardzo podobny pod względem owocowości oraz nut słodowych. „Suszoność” przejawia się wręcz w postaci bardzo lekkiego kompotu wigilijnego. Do tego pojawiła się typowa dla stylu lekka owocowa kwaskowość. Dobry balans – piwo nie jest ani zbyt wodniste, ani zbyt pełne. Alkohol obecny lecz w przyjemny sposób.
Wysycenie: Całkiem spore, drobne i musujące. Jednym słowem „belgijskie”.
Opakowanie: Tegoroczna etykieta GCH bardzo mi się podoba. Stonowana kolorystyka oraz dużo informacji na temat piwa do mnie trafiają. Do tego podpis twórcy na przedzie. Kapsel dedykowany, tym razem w przepięknym miedzianym odcieniu.
Komentarz: Jak zwykle można rozważać na ile piwo to odzwierciedla oryginał. Jak by nie było według mnie jest naprawdę nieźle. Oczywiście Dubbel nie jest stylem oferującym jakieś oszałamiające doznania smakowe więc marudzenie w stylu, że nie powala na kolana jest bez sensu. Pomimo tego w piwie dzieje się całkiem sporo. Największym plusem jest chyba idealne odwzorowanie stylu. W piwie znalazły się wszystkie „smaczki” znane z belgijskich odpowiedników. Do tego typowa lekkość w smaku i zdradliwie ukryty alkohol czynią Dubbla Cieszyńskiego godnym reprezentantem stylu. Jestem bardzo zadowolony z tegorocznego Grand Championa. Brawo Czesław Dziełak oraz Grupa Żywiec.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram