sobota, 24 stycznia 2015

Doctor Brew – RIS


Doctor Brew – RIS 24°blg 10,5%ABV 80IBU

Cena: 9,50zł
Temperatura serwowania: ok. 15°C

Kolor: W Teku na pierwszy rzut oka czarne, nieprzejrzyste. Wyraźne zmętnienie.
Piana: Zdecydowanie bardziej obfita niż w Barley Wine. Trwałość nieznacznie lepsza – piana w postaci krążka pozostaje do końca degustacji. Przepięknie osadza się na szkle.
Zapach: Wyraźna paloność o nieco ogniskowym, popiołowym charakterze. W tle nieco kakao oraz kawy (nie parzonej lecz ziarnistej). Na samym finiszu przyjemna dawka karmelu. Chmielowość jedynie w postaci delikatnej, ziołowej nuty. Alkohol dobrze ukryty.
Smak: Tak jak i w aromacie, tak tutaj smaczki palone grają pierwsze skrzypce. Po nich ujawnia sie gorzka czekolada. Odczuwalna goryczka jest nieco niższa niż przy jasnej wersji piwa, po części wydaje się pochodzić od palonego słodu. Body niestety znów okazuje się być zbyt lekkie – jeśli piwo o ekstrakcie 24°blg ociera się o wodnistość to znaczy że pod tym względem jest kiepsko. Pomimo tego wydaje się, że alkohol jest mniej wyczuwalny niż w BW (w przyjemniejszy sposób).
Wysycenie: Dość niskie. Biorąc pod uwagę, że nalewałem dość brutalnie, prawdopodobnie byłoby ciut wyższe.
Opakowanie: Szata graficzna jak zawsze, faktura etykiety identyczna jak w BW. Mi się osobiście podoba – nie podzielam narzekania na temat nieco pomarszczonego papieru. Kapsel golas.
Komentarz: Piwo bardziej smakuje jak mocno palone Black IPA o dość niskiej jak na styl goryczce. Znów brakuje pełni i gęstości. Ze względu na pienistość oraz lepsze ukrycie alkoholu myślę, że wyszło odrobinę lepiej niż Barley Wine. Nie zmienia to jednak faktu, iż jest to bardzo przeciętny przedstawiciel stylu. Znów porównując do piwa z naszego rodzimego „podwórka” dodam, że RIS z Browaru Podgórz (jedynie 19°blg) prześciga DB jak nic. No cóż, nie od razu Kraków zbudowano…

1 komentarz:

  1. Ten nowy RIS co podobnie jak barley wine był leżakowany w beczkach po bourbonie i po brandy za cholere nie smakuje jak black ipa - to już naprawdę jest RIS ;) Chyba zaczynają budowac ten Kraków ;)

    OdpowiedzUsuń

Instagram