sobota, 17 stycznia 2015

Emelisse – Imperial Russian Stout


Emelisse – Imperial Russian Stout 25,4°blg 11%ABV 70,7EBU

Cena: 16zł
Temperatura serwowania: 15°C

Kolor: W teku praktycznie czarny i nieprzejrzysty. Właśnie tak ma być.
Piana: Bardzo ciężka do zbudowania. Dość szybko opada do krążka przy krawędzi szkła. Lacing delikatny. Duży plus za jej przepiękną, brązową barwę.
Zapach: Bardzo klasycznie dla stylu. Kakao, czekolada oraz całkiem spora dawka kawy, niemal jak w coffee stoutach. Alkohol wyczuwalny w bardzo przyjemny sposób.
Smak: Pierwsze co atakuje kubki smakowe to potężna wręcz kakaowość oraz mix czekolady z alkoholem, który daje wrażenie jedzenia pralinek. Paloność niesamowicie delikatna. Goryczka określona na poziomie 70,7EBU (to w sumie niemal to samo co IBU) w tak mocnym piwie niemal nie dochodzi do głosu, lecz jest wystarczająca aby skontrować wysoką pełnię. Alkohol nie został całkowicie zamaskowany – i to mnie cieszy. Ujawnia się także odrobina wanilii. Całość jest pełna, wyklejająca, lecz przy tym dość wytrawna.
Wysycenie: Bardzo ale to bardzo niskie. Stąd prawdopodobnie małe problemy z pianą, lecz z drugiej strony idealnie pasuje ono do tak degustacyjnego piwa.
Opakowanie: Całkowicie standardowe dla tegoż browaru, więc jakiegoś szału nie ma (kapsel tym razem z logo). Powiem tylko, że cieszy mnie podawanie dokładnych parametrów (Emelisse podaje nawet barwę – 117EBC).
Komentarz: Piwo przede wszystkim obłędnie stylowe. Wystawiając coś takiego w jakimkolwiek konkursie piw domowych szanse na podium są olbrzymie. Co do alkoholu to muszę przyznać, że ja nie mam aż tak wielkiego parcia na ułożone piwa. Oczywiście jeśli objawia się w nieprzyjemny sposób to warto pole żakować piwa. Jednak należy pamiętać, że bierze on znaczący udział w budowaniu smaku i może mieć naprawdę świetny wpływ. Poza tym uwielbiam czasem napić sie czegoś mniej uładzonego, czegoś co ostro zaatakuje kubki smakowe. Nie doszukałem się w tym piwie niczego negatywnego – jakże więc mógłbym nie polecić?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram