środa, 18 lutego 2015

High Water – Old & In The Way Barley Wine 2013


High Water – Old & In The Way Barley Wine 2013 11%ABV

Cena: 47zł (0,65l)
Temperatura serwowania: ze 12°C

Kolor: Kolor bardzo ciemny jak na styl (nie pamiętam abym pił takie barleywine), ciemnobrunatny. Klarowność na przyzwoitym poziomie.
Piana: Piana w postaci cienkiej warstewki utrzymuje się niemal całą degustację, przepięknie pracuje w szkle. Pozostawia ponadprzeciętny jak na styl lacing.
Zapach: Występuje przyjemne utlenienie w postaci suszonych owoców. Tuż po nim ujawnia się cała masa ciemnych owoców takich jak wiśnie, jagody czy jeżyny. Alkohol wyraźny, jednak niesamowicie przyjemny i szlachetny.
Smak: Pierwsze skojarzenie jakie nasunęło mi się po spróbowaniu to orzechy włoskie w miodzie. Goryczka chmielowa na średnim poziomie, doskonale jednak kontruje potężne body. W smaku zdecydowanie ziołowa i długa. Aftertaste nieco ziemisty. Alkohol przepięknie ukryty – objawia się jedynie jako delikatne ciepło po przełknięciu. Odczucie w ustach gęste, oleiste i wyklejające.
Wysycenie: Wysycenie jest bardzo niskie, lecz nie zerowe – także pod tym względem piwo nie zawodzi.
Opakowanie: Dość klasyczna stylistyka, duża butelka, mało parametrów i goły kapselek – bez fajerwerków.
Komentarz: Jedno z najlepszych barleywine jakie piłem. Głównie za sprawą idealnego wręcz balansu pomiędzy wysoką, słodową pełnią a goryczką chmielową. Pomimo mnóstwa doznań jakie zapewnia nadal zaskakująco pijalne. Świetny, kompleksowy i złożony przedstawiciel stylu. Zdecydowanie warte każdej złotówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram