sobota, 7 lutego 2015

Szlakiem Piwa – American Pale Ale SMASH


Szlakiem Piwa – American Pale Ale SMASH 12,5°blg 5,5%ABV 60IBU

Cena: bezcenne
Temperatura serwowania: od 10°C

Kolor: Barwa jasnozłota, niemal słomkowa. Delikatnie zmętnione co przy braku jakiegokolwiek sztucznego klarowania jest normalnym objawem.
Piana: Pomimo, iż nie jest zbytnio obfita, to muszę przyznać, że niesamowicie gęsta i całkiem trwała. Przepięknie osadza się grubą warstewką na ściankach szklanki.
Zapach: W piwie zdecydowanie dominują aromaty zbożowe. Chmielowość znalazła swoje miejsce zdecydowanie na dalszym planie i ogólnie mówiąc jest bardzo subtelna. Doszukałem się jednak subtelnej limonki oraz truskawki (użyto wyłącznie amerykańską odmianę chmielu – Belma).
Smak: Muszę przyznać, że uderzenie goryczki jest naprawdę solidne. Zostało spotęgowane bardzo wytrawnym body, które w najmniejszym stopniu nie kontruje chmielu. Profil smakowy jest zdecydowanie ziołowy, brak jakichkolwiek owoców tropikalnych czy też cytrusów. Na szczęście jest dość krótka i nie zalega.
Wysycenie: Oceniając jako APA jest nieco poniżej średniego.
Opakowanie: Stylistyka etykiety całkowicie odmieniona – tym razem wersja w kolorze. Kapsel na pierwszy rzut oka jakby wykonany ze szlachetnego kruszcu ;)
Komentarz: Zdecydowanym plusem piwa jest bardzo dobra pijalność. Jest bowiem ona nie gorsza od czeskiej desitki. Nie jestem jednak przekonany czy wybór Belmy na single hop był dobrym pomysłem. Odmiana ta nie oferuje oszałamiających doznań znanych z innych nowofalowych odmian amerykańskiego chmielu. Stąd też goryczka nie należy do najszlachetniejszych, a wykręcone 60IBU wydaje sie absolutnie maksymalną wartością przy której piwo będzie jeszcze pijalne. Chętnie spróbuję innych single hopów od chłopaków ze Szlakiem Piwa. Dzięki za możliwość degustacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram