piątek, 6 marca 2015

Bierderie – Sprout 2.0

9%ABV 55EBU Cena: 16zł


Barwa po prostu brunatna – do czerni nieco jeszcze brakuje. Piana ciężka do utworzenia, o dużych bąbelkach, szybko się dziurawi oraz opada. Pozostawia na szczęście delikatny lacing. Aromat zdecydowanie nietypowy dla stoutu. Dominują nuty owocowe (jagoda, porzeczka, wiśnia). W ślad za nimi ujawnia się słodka, mleczna czekolada oraz nieco sztuczne kakao rozpuszczalne.
W smaku jest niewiele lepiej. Tu także otrzymałem sporą dawkę kakao – kojarzy mi się z takim nieco lurowatym, źle rozpuszczonym podawanym w co podlejszych barach mlecznych (pozostawia „proszkowe” uczucie w ustach). Brak goryczki oraz solidnej paloności sprawia, że całość wydaje się dość mdła i nijaka. Na pochwałę natomiast zasługuje bardzo niskie, kremowe wysycenie oraz całkowite zamaskowanie alkoholu.
Piwo zdecydowanie nie spełniło moich oczekiwań. Nawet w tym nie tak wysokim przecież przedziale cenowym można znaleźć dużo lepszych przedstawicieli stylu. Co ciekawe warzone ono było w de Molenie, z którego wychodzą niejednokrotnie naprawdę solidne pozycje. Tak czy inaczej drugiego podejścia doń nie uczynię.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram