środa, 11 marca 2015

Mikkeller – 1000 IPA (IBU)


Piwo doskonale znane każdemu hopheadowi za sprawą mitycznego wręcz nachmielenia do poziomu 1000IBU. Oczywiście poziom ten jest jedynie teoretycznym wyliczeniem, nie zaś faktyczną miarą goryczki. Ale nie ma nad czym się tu rozwodzić, trzeba nalać w szkło i przetestować metodą spożycia.
9,6%ABV Cena: 26zł

Po napełnieniu szkła oczom ukazuje się trunek o barwie brudnej miedzi, w dodatku mocno nieklarowny. Piana tworzy się potężna, gęsta i zaskakująco trwała jak na tak mocne piwo (towarzyszyła mi podczas całej degustacji). Lacing fenomenalny – na ściankach pozostają całe kawałki piany.

Aromat to świetne połączenie wszystkiego co w amerykańskich chmielach najlepsze z nieco ostrym, lecz przyjemnym alkoholem. Dominują owoce tropikalne oraz lepka, sosnowa żywiczność, których mieszanka nieco przytłumiła cytrusowość (przebija się lekki grejpfrut). Jedno jest pewne – samo wąchanie sprawia niemała radość.

Pierwsze co mi się nasunęło to całkiem pełna, niemalże oleista faktura piwa. I tutaj porzucę poprawność polityczną – goryczka przyjemnie łechce podniebienie, wcale nie jest przesadzona. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że dla niejednego jej poziom całkowicie uniemożliwia wypicie tego, lecz moje kubki smakowe tak nawykły do ponadprzeciętnej ilości chmielowych jednostek, że mogą co najwyżej sprawiać mi przyjemność (piwny sadyzm?). Jej profil smakowy to właściwie jedynie grejpfrutowe albedo, pomimo tego jest całkiem przyjemna. Alkohol został w smaku ukryty całkowicie.

Piwo to miałem okazję pić już dobry czas temu i kompletnie nie utkwiło mi w pamięci. Teraz przekonałem się dlaczego. Pomimo, że jest ciekawym piwem muszę go uplasować gdzieś w połowie stawki imperialnych IPA jakie dane mi było próbować. Profil goryczki zdecydowanie mógłby być ciekawszy, bardziej złożony. W tej cenie spokojnie można znaleźć coś dużo smaczniejszego. Z drugiej zaś strony trzeba jednak przyznać, że nie spróbować nigdy 1000 IPA to wielki błąd. Decyzję podejmijcie sami.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram