sobota, 18 kwietnia 2015

Blue Mountain – Dark Hollow Chocolate & Coffee Bourbon Barrel Aged

Jest to Russian Imperial Stout z dodatkiem ziaren kakao oraz afrykańskiej kawy, który został poddany leżakowaniu w beczkach po bourbonie.

23,5°blg 10%ABV 70IBU Cena: ok. 50zł


Piwo po prostu brunatne, rubinowe, wręcz wiśniowe. Piana jest świetna – nie dość, że jest jej sporo to w dodatku utrzymuje się cały czas podczas degustacji. Jedynie zastrzeżenia mam do pozostawianych śladów na szkle – mogły by być gęstsze.

Tutaj zaczyna się cała nietypowość piwa przez (a może dzięki) którą nota „style” na Ratebeerze wynosi jedynie 59 pkt. Dominuje wszechogarniające drewno, w dodatku mokre i zbutwiałe. Upatruję w tym głównie zasługę leżakowania w beczce. Pojawiają się także aromaty ziołowe – koper oraz konopie. Alkohol fajnie wpasowany.

W smaku dzieje się nie mniej. Przede wszystkim urzekła mnie gładka, niemalże likierowa faktura piwa (wysycenie jest niemalże zerowe). Nie brakuje słodkiej kawy, która jak to często bywa z afrykańskimi odmianami ma w sobie także sporo kwaśności. Z czasem ta kwaskowatość przechodzi w mleczne kakao. Z ciekawszych nutek pojawia się subtelna wędzoność oraz wanilia (raz wydaje sie być słodka a raz mocno wytrawna). Na finiszu ziołowość łącząca się z lekkim alkoholem przywodzi na myśl rozwodniony absynt.

Piwo ze wszech miar nietypowe. Przede wszystkim urzekła mnie ilość zdecydowanie różniących się, lecz dobrze współgrających jako całość doznań. Fajnie, że wszelkie niuanse pochodzące od leżakowania w drewnie choć nie dominują, to zdecydowanie dają znać o sobie. Piwo z pewnością może okazać się zbyt duże dla jednej osoby, jednak pomimo tego w 100% warte jest spróbowania.

2 komentarze:

  1. Ocena style na ratebeerze nie oznacza stylowości piwa,a to jak ocena ocena główna przedstawia się na tle innych piw z tego gatunku. 96 to mało jak na risa

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ratebeer używa do tych wyliczeń dość skomplikowanego algorytmu. Zazwyczaj spotykam się z tym, że piwa o dużej różnicy pomiędzy notami nie muszą wcale oznaczać kiepskiego piwa lecz po prostu ciekawą wariacje nt. stylu. Nie sugeruję się także tak mocno oceną, że 96 to mało, to tylko statystyczne liczby i niejednokrotnie tak małe różnice punktowe mają się nijak do tego co prezentuje sobą piwo.

      Usuń

Instagram