poniedziałek, 13 kwietnia 2015

Struise – Pannepot Grand Reserva 2010 Oak Barrel Aged

Struise – Pannepot Grand Reserva 2010 Oak Barrel Aged 10%ABV 

Cena: 22zł
Temperatura serwowania: 12°C

Kolor: Na pierwszy rzut oka barwa bardzo ciemna, brunatna. Przy krawędzi szkła dostrzec można jednak brązowe refleksy oraz całkiem niezłą klarowność – mówiąc w skrócie wygląda jak porter.
Piana: Z początku bardzo obfita, lecz niestety opada dość szybkiego do nikłego krążka. Pozostawia po sobie delikatne ślady. W piwach belgijskich tego typu nietrwałość można bardzo często spotkać.
Zapach: Tu kryje się prawdziwy potencjał tego piwa. Po pierwszych niezbyt urzekających nutach chlebowych oraz karmelowych ujawnia się świetna owocowość. Nie brakuje owoców suszonych pochodzących w dużej części z utlenienia piwa, jak i bardzo świeżych leśnych jagód, jeżyn oraz wiśni. Alkohol wyraźny, kojarzący się ze starą wiśniówką, bardzo przyjemny.
Smak: Odczucia w ustach są bardzo zbliżone do tego czym uraczyło mnie piwo podczas wąchania. Pojawiający się od samego początku alkohol przypomina słodki wiśniowy likier. Nie brakuje także sporej dawki cukru kandyzowanego oraz minimalnej paloności. Goryczka chmielowa niemalże nie występuje. Po całkowitym ogrzaniu ujawniły się nuty tytoniowe oraz mokrego drewna.
Wysycenie: Pomimo, że uplasowałbym je pomiędzy niskim a co najwyżej średnim, odczucie w ustach jest nadzwyczaj gładkie, prawie oleiste.
Opakowanie: Etykieta w bardzo klasycznym stylu – niezbyt przykuwa uwagę na półce sklepowej.
Komentarz: Zanim powiem więcej przypomnę, że piwo ma noty 100/100 na Ratebeer. Jednak oceniając je mam mały dylemat. Po pierwsze zdecydowanie brakuje tego co zazwyczaj wnosi beczka (nawet czysty dąb). Spodziewając się także piwa ułożonego ze względu na rocznik czeka nas zawód – piwo jest dość ostre i charakterne (w przyjemny sposób). Pomimo tych naciąganych nieco minusów muszę przyznać, że to rasowy belg, którego zdecydowanie warto włączyć w „kolekcję” (już wypitych piw lub też tych leżakujących latami).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram