piątek, 10 kwietnia 2015

The Alchemist – Heady Topper

Jest to podwójne India Pale Ale plasujące się na 1 pozycji w rankingu Beer Advocate oraz wartości IBU szacowanej na 120 (istnieją źródła podające inną, lecz sam browar nie ujawnia konkretnych danych).
 
8%ABV Cena: 32zł


Po przelaniu do szklanki oczom ukazuje się trunek o jasnożółtej, dość wyraźnie, lecz jednorodnie zmętnionej barwie. Piana z początku bardzo obfita i drobna, opada pomału do cieniutkiej warstewki która towarzyszy do końca degustacji. Występuje całkiem konkretny jak na tą moc lacing.

Aromat uwalnia się tuż po otwarciu puszki. Dominuje sosnowa, tudzież lupulinowa żywiczność czyli to za co najbardziej lubię Double IPA. W tle wyraźna kwiatowość oraz nieco stłamszony pierwszoplanowymi aromatami grejpfrut.

Goryczka wyczuwalna już od pierwszego łyku, z czasem jednak nie przechodzi w nazbyt wysoką. Jej czas trwania określiłbym jako średni – nie zanika od razu, lecz także brak efektu zalegania co dla mnie jest dużym plusem. W smaku żywiczność ustąpiła na rzecz cytrusów (czerwony grejpfrut, słodka pomarańcza). Baza słodowa nie przesadzona, jedynie kontruje w odpowiedni sposób goryczkę wprowadzając odrobinę posmaków zbożowych. Alkohol całkowicie niewyczuwalny za co należą się piwowarowi (John Kimmich) solidne brawa.

Piwo określiłbym wręcz jako idealny przykład tego jak Amerykanie definiują Double/Imperial IPA. Pijalność na poziomie podstawowej wersji stylu lub nawet American Pale Ale lecz przy znacznie wyższej, nieco zdradzieckiej zawartości alkoholu. Brak tutaj ciężkich posmaków słodowych czy też wręcz karmelowych jakie często można spotkać w polskich interpretacjach stylu. Te także mają swój urok, jednak Heady Topper rzeczywiście jest piwem idealnym np. na spotkanie z kumplami przy grillu jako trunek obłędnie smaczny, pijalny a przy tym mało absorbujący. Jest mi niezmiernie miło móc cieszyć się nim w Polsce, kilka lat temu takie rzeczy były nie do pomyślenia. Jeśli tylko macie możliwość to kupujcie w ciemno.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram