niedziela, 5 kwietnia 2015

To Øl – By Udder Means Muscat Barrel Aged


Piwo to jest Milk/Sweet Stoutem leżakowanym w beczkach po białym winie muscat.

7%ABV Cena: 36zł

Nad samą barwą nie ma się co rozwodzić – jest identyczna jak w przypadku wersji nieleżakowanej. Piana za to jest zdecydowanie gorszej jakości. Co prawda nadal pozostawia obłędny lacing, lecz jej poziom ogranicza się po prostu do krążka przy krawędzi szkła.

Aromat zdecydowanie bardziej ułożony, gładki, zaokrąglony. Znów pojawia się spora owocowość lecz tym razem cytrusy ustępują miejsca winogronom, melonowi oraz mango. Sama baza jeśli chodzi o kawę oraz czekoladę również wyraźna, lecz zdecydowanie bardziej mleczna i słodka. Również alkohol pomimo, że subtelny i delikatny jest obecny.

Odczucia smakowe są bardzo podobne. Piwo straciło poprzednią ostrość. Cała wcześniejsza wytrawność oraz kwaśność odeszła w niebyt. Brak także nut popiołowych. Dołączyły za to słodkie, niemalże przejrzałe winogrona, rodzynki oraz odrobina miodu. Wraz ze zdecydowanie niższym wysyceniem piwo nabrało pożądanej w tym stylu gładkości oraz typowego dla RISów efektu wyklejania ust. Pomimo tego nadal w najmniejszym stopniu nie jest zbyt słodkie. Balans po prostu idealny. Alkohol zamaskowany wzorcowo.

Bez dwóch zdań piwo jest prześwietne. Bije na głowę wręcz dość niezbalansowaną i nie najlepiej osadzoną w ramach stylu wersję podstawową. Liczne smaczki i aromaty nie tłumią się nawzajem, lecz przyjemnie ze sobą współgrają tworząc kompleksową całość. Tu też pojawia się pewien problem. Mianowicie osoba dopiero zaczynająca pić piwa leżakowane w beczkach może nie docenić delikatności i nikłości doznań wynikających z kontaktu tego piwa z beczką po muscacie. Na początek zdecydowanie bardziej polecałbym beczki typu bourbon lub czerwone wina. Jeśli jednak cenisz sobie delikatne i ułożone piwa obfitujące przy okazji w masę doznań które piwo oferuje stopniowo w trakcie picia to leżakowana wersja By Udder Means jest właśnie dla Ciebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram