środa, 8 kwietnia 2015

Westbrook – 4th Anniversary Chocolate Coconut Almond Imperial Stout

Jest to Russian Imperial Stout leżakowany wraz z przypiekanymi płatkami kokosa, prażonymi migdałami oraz ziarnami wanilii.
 
10%ABV Cena 42zł


Od razu po przelaniu piwa do szkła widać, że nie jest ono całkowicie czarne, lecz po prostu brunatne. W trakcie picia można także dopatrzyć się idealnej klarowności. Piana bardzo niska, szybko dziurawi się i opada do cienkiego krążka. Także lacing jest nadzwyczaj delikatny.

Aromat jest obłędny. Potężna dawka kokosa i wanilii uderza nas jeszcze zanim piwo zdąży się ogrzać. Nie brakuje także wyraźnej kwaśności. Im cieplej tym więcej ujawnia się nut rodzynkowych oraz ciemnego, kandyzowanego cukru. Małym zaskoczeniem dla mnie był całkowity brak jakiejkolwiek paloności. Alkohol także niewyczuwalny w najmniejszym stopniu.

Smak za to został całkowicie zdominowany przez świetną czekoladę. Nie jest ona najbardziej gorzką na jaką natrafiłem w tego typu piwach, nie jest także na szczęście słodka – balans idealny. Początkowa waniliowa słodycz błyskawicznie zanika aby przejść w kakaową, nieco pozostawiającą suchość w ustach goryczkę. Migdały całkiem wyraźne w przeciwieństwie do niemalże całkowitego braku kokosa. Po całkowitym ogrzaniu piwa pojawiły się nuty tytoniowe, ziemiste a nawet lekko taniniczne. Wysycenie niskie i bardzo gładkie, alkohol niesamowicie ułożony, w najmniejszym stopniu nie drażni.

Bardzo ciekawy RIS. Wszystkie dodatki były wyraźnie wyczuwalne odpowiednio ze sobą współgrając. Sama baza piwa zaskakująco ułożona, lekka i bardzo pijalna. Spożycie całej butelki (650ml) w godzinę nie sprawia najmniejszego problemu. Zdecydowanie warte polecenia ze względu na ciekawość oraz różnorodność doznań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram