sobota, 2 maja 2015

Birbant – Old Ale


Birbant – Old Ale 19,1°blg 7,4%ABV 33IBU

Cena: 8,90zł
Temperatura serwowania: od 12°C

Kolor: Bardzo ciemna miedź, wpada właściwie już w rubinowy. Widoczne wyraźne zmętnienie.
Piana: Z początku obfita, lecz dość prędko opada do cieniutkiego kożuszka. Na pocieszenie muszę przyznać, że jest niesamowicie drobna oraz pozostawia ładne ślady na ściankach szkła.
Zapach: Wpływ dodatku płatków dębowych dominuje nad całą resztą. Solidna dawka tanin oraz mokrego, zbutwiałego wręcz drewna. W tle majaczy wytrawny karmel oraz lekki, lecz odrobinę gryzący alkohol. Nie brakuje także przyprawowości rodem z Pumpkin Ale (estry).
Smak: Po kilku łykach mam wrażenie, że smak jest niemalże całkowitym odzwierciedleniem aromatu. No może dębiny jest jeszcze więcej oraz pojawiły się nutki dymne. Przypomina mi to znane z nie do końca udanych piw domowych wyraźne taniny, które pochodzą właśnie z przesadzonego dodatku płatków dębowych. Na plus za to przyjemny kwiatowo-ziołowy profil chmielu pochodzący od East Kent Golding czyli dość tradycyjnej, wyspiarskiej odmiany.
Wysycenie: Właściwie zerowe – podbija efekt ciężkości (piwo wydaje się być „mulące”).
Opakowanie: Etykieta z nowszej serii, estetyczna, sporo informacji o piwie zawsze jest dla mnie zawsze dużym plusem (piwowarzy wiedzą o czym mówię).
Komentarz: Nie ma co ukrywać, że Old Ale to jeden z trudniejszych do uwarzenia styli. Niełatwo jest uzyskać dobry balans pomiędzy solidną pełnią a lekkością oraz wysokim poziomem alkoholu. W tym egzemplarzu do gustu nie przypadł mi zbyt przytłaczający posmak drewna, zabrakło zaś subtelnych owoców suszonych (dominuje gęsty karmel). Jednak jako fan Old Ale jestem w stanie wybaczyć obecnie niedociągnięcia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram