wtorek, 12 maja 2015

Browar Grabie & Browar Pomiot Szatana & Browar Sierpawskie – Brown Ale Barrel Aged


Okazja do skosztowania piwa domowego pojawia się niezbyt często. Jeszcze rzadziej ukazują tego typu piwa kolaboracyjne. W dodatku degustowany przeze mnie egzemplarz był leżakowany w dębowej beczce. Dużo tego? To w takim razie powiem jeszcze, że piwo zajęło III miejsce na II ŁKPD :)

14°blg 5,6%ABV 27IBU


Piwo ma barwę brunatną, nie brakuje mu wiele do rubinu – odpowiednio dla stylu. Piana dość ciężka do utworzenia, szybko się redukuje. Utrzymuje sie jednak w postaci grubego krążka i całkiem ładnie osiada na ściankach w postaci gęstych koronek.

Aromat stonowany. Dominują nuty chlebowe, ciasta oraz karmelu. Całość jednak zdecydowanie wytrawna. W tle owoce leśne, mokre drewno (zbutwiałe) oraz lekkie taniny.Wpływu amerykańskiego chmielu Tomahawk właściwie się nie doszukałem.

Piwo gładkie, kremowe. Sama baza zdecydowanie orzechowa, karmelowa wraz z odrobiną gorzkiej kawy. Dominują jednak smaczki pochodzące od leżakowania w beczce. Co prawda brakuje typowej wanilii, jednak nut typu drewno, piwniczność, tanina czy nawet ognisko jest całkiem sporo. Wysycenie właściwie zerowe – stąd też problem z pianą.

Kolaboracyjne Brown Ale okazało się piwem niesamowicie ciekawym. Wpisuje się w moją fascynację leżakowaniem nie tylko RISów czy Barleywine ale także piw lekkich, w których charakter beczki zdecydowanie dominuje nad resztą smaków. Pomimo, że leżakowanie w drewnie nie jest tanie oraz nastręcza niemało problemów technologicznych widać, że zdecydowanie warto podjąć to wyzwanie. Efekt jest naprawdę niezły.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram