czwartek, 14 maja 2015

Buxton Brewery – Two Ton Double IPA

24°blg 11%ABV 95IBU Cena 19zł


Po przelaniu do szkła oczom moim ukazał się trunek o barwie bardzo ciemnej miedzi. Widać mnóstwo unoszących się drobinek, prawdopodobnie pochodzenia chmielowego. Piana z początku obfita, z czasem jednak pod wpływem wysokiej zawartości alkoholu redukuje się do cieniutkiej warstewki. Pozostawia jednak po sobie zgrabne koronki.

Aromat to po prostu chmielowy likier. Mnóstwo lupulinowej żywicy w ślad za którą podążają słodkie owoce tropikalne (mango, marakuja). Na samym końcu odrobina ziołowości wraz z wyraźnym, lecz przyjemnym alkoholem.

W smaku wszystkiego jest dużo. Goryczka walczy z potężną pełnią, ciężko stwierdzić co w ostateczności wygrywa. Tu także nie brakuje żywicy oraz owoców w postaci multiwitaminy. Wysycenie stosunkowo niskie jak na styl – nie zaszkodziłoby odrobinę większe. Alkohol daje się nieco we znaki mocno rozgrzewając przełyk.

Bardzo lubię tak mocne interpretacje India Pale Ale. Niektóre IPA określa się mianem Double już w okolicach 19tki ekstraktu. Tu jest o 5° więcej i zdecydowanie wychodzi to piwo na dobre. Co prawda pijalność jest okrutnie niska, sesyjne spożycie grozi utratą życia, lecz jeśli masz ochotę na coś mocnego a kilka dni pod rząd piłeś RISy to Two Ton jest strzałem w dziesiątkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram