sobota, 2 maja 2015

Trzech Kumpli Browar Lotny – Califia West Coast IPA

16°blg 6,9%ABV 70IBU Cena: ok. 6zł


Zaczynając od wizualnej strony powiem, że etykieta nie urzeka mnie jakoś specjalnie. Na pochwałę zasługuje jednak podanie parametrów piwa, składniki użyte przy warzeniu oraz sensowny opis stylu zamiast nudnych, często komicznych „morskich opowieści”.
Po przelaniu do Craft Master One (super szkło do mocno nachmielonych trunków) oczom ukazuje się piwo o niesamowicie jasnej, słomkowej wręcz barwie oraz delikatnej opalizacji. Piana o średniej objętości, za to utrzymująca się poprzez całą degustację oraz osadzająca się ładnie na szkle.

Aromat wyraźny, może nie jest na poziomie chmielowego „kopa” znanego z poniektórych imperialnych wersji, lecz jest naprawdę dobrze. Dominuje chmiel w postaci limonki, pomarańczy oraz odrobiny grejpfruta. Nie brak także ziołowego tła oraz pojawiających się wraz z ogrzaniem lekkich tropików (mango, melon). Podczas tego ocieplania piwa doszukałem się minimalnej siarki, lecz jest to cecha absolutnie marginalna. Alkoholu brak.

W smaku urzeka przede wszystkim odpowiednio dla stylu położony nacisk na wytrawność piwa. Pomogło w tym głębsze odfermentowanie w stosunku do poprzedniego Pan IPAni. Goryczka wyraźna, lecz bardzo krótka – o tą cechę niestety nadal trudno w polskich IPA. Tu także sporo cytrusów (albedo) oraz odrobina nieprzesadzonej, ziołowej trawiastości. Alkohol odczuwalny jedynie „w głowie”, zaś wysokie wysycenie potęguje odczucie lekkości.

Po dość średnim Native American, bardzo dobrym Pan IPAni przyszła kolej na doskonałe Califia. Piwo posiada wszelkie cechy stylu West Coast i spokojnie mogę pokusić się o stwierdzenie, że jest to jedno z najlepszych IPA uwarzonych w naszym kraju. Jeśli Trzech Kumpli nadal utrzyma tak zwyżkową  jakość, ich piwa dołączą do naprawdę elitarnego grona tego, po co naprawdę warto sięgać ponownie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram