poniedziałek, 22 czerwca 2015

Omnipollo – Hypnopompa Marshmallow Stout

Jest to Russian Imperial Stout warzony z dodatkiem pianek Mashmallow (100kg) oraz ziaren wanilii pochodzących z Tahiti.


11%ABV Cena: 32zł


Z wyglądu piwo przypomina niemalże smołę. Utworzona minimalna piana opada bardzo szybko do cienkiego krążka. Pomimo, że lacing jest bardzo delikatny, doskonale można zauważyć efekt „brudzenia” szkła, który właściwie występuje jedynie w bardzo treściwych stoutach.

Aromat niesamowicie bogaty i złożony. Dominują kwaśne słody palone oraz kakao. Sporo także wytrawnej wanilii (aż się boję ile jej musi być w wersji leżakowanej w beczce po Bourbonie). Im cieplej tym wyraźniejsze stają się nuty dymne oraz popiołowe. Alkohol wyraźny, szlachetny – doskonale dopasowany.

Podczas picia pierwszym odczuciem jest całkowity brak wysycenia. To efekt w pełni zamierzony – dodatkowo zwiększa odczucie i tak już wysokiej pełni. W smaku dominują nuty gorzkiego kakao, kawy, orzechów oraz słodów palonych. Dodatek pianek objawia się jako odrobina karmelizowanego cukru. Tak czy inaczej spodziewałem się czegoś zdecydowanie bardziej słodkiego (pozytywne zaskoczenie). Aftertaste długi, pralinowy i rozgrzewający. Posmak wanilii przychodzi dopiero właśnie z nim.

Bardzo smaczny Imperial Stout. Przez swój wytrawno-kwaśny profil odrobinę odstaje od typowej klasyki gatunku. Nietypowe dodatki jedynie w minimalnym stopniu dają o sobie znać, co osobiście uważam za sporą zaletę. Pozycja zdecydowanie godna uwagi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram