piątek, 3 lipca 2015

Brokreacja – The Lumberjack


Brokreacja – The Lumberjack 16°blg 6,7%ABV 70IBU

Cena: ok. 8zł
Temperatura serwowania: zaczynałem nieco poniżej 10°C

Kolor: Ciemnobrązowy, brunatny, lecz nie całkowicie czarny. Da się jednak zauważyć bardzo dobrą klarowność.
Piana: Przede wszystkim ciężka do zbudowania. Jednak ta, którą stworzyłem była obłędnie gęsta (niczym na azocie) i utrzymywała się przez cała degustację. Do tego genialne wręcz koronki na szkle – wzorzec tego co powinno się znaleźć na szczycie każdego stoutu.
Zapach: Z jednej strony sporo nut kawy, kakao oraz palonego słodu, z drugiej zaś amerykańskie chmiele w postaci subtelnych cytrusów (czerwony grejpfrut, mandarynka). W tle odrobina ciasteczek oraz ziemistość (a po ogrzaniu nawet tytoń). Brak nut alkoholowych.
Smak: Na pierwszym planie wyraźna kawa i czekolada. Paloność jak i zazwyczaj towarzysząca jej kwaśność bardzo niskie. Dodatek słodów żytnich nadał odpowiednią pełnię (nie mylić z występującą czasami nadmierną wręcz „kisielowatością” piwa). Goryczka co najwyżej średnia, o lekko żywicznym profilu smakowym. Całość zaskakująco lekka i pijalna (oczywiście jak na ekstrakt).
Wysycenie: Cudownie niskie i gładkie – dokładnie tego oczekuję od większości stoutów (nie zabiera piwu miejsca w żołądku :P).
Opakowanie: Stylistyka wycinanej etykiety bardzo mi się podoba. Na kontrze sporo informacji.
Komentarz: Miałem okazję pić Lumberjacka wraz z dwoma innymi piwami Brokreacji po 4 dniach leżakowania w tanku. Już wtedy piwo zapowiadało się nieźle. Jestem zaskoczony, że właściwie nie ma się do czego przyczepić (a trochę chciałem :D). Jeśli już miałbym, to poproszę o solidniejszą goryczkę – te „seventy ajbiju” całkowicie ginie w kontrze słodowej. No chyba, że przyjmiemy, iż to taki lekko chmielony american stout. Jakby na to nie patrzeć piwo wypiłem w niecałe 15 minut – to chyba dobra rekomendacja co?

2 komentarze:

  1. Fajnie gdybyś pod parametrami pisał co to za styl.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ma to sens. Staram się zawsze w recce wpleść "jak na american stout... poprawne BIPA... itp.).

      Usuń

Instagram