sobota, 11 lipca 2015

Crooked Stave – Surette Provision Saison Oak Barrel Aged

6,2%ABV 20IBU Cena: 37zł


Kolor: Ciemnożółty, kojarzący się z… dobra to sobie odpuśćmy. Występuje wyraźne zmętnienie oraz osad na dnie (refermentacja) - fajnie byłoby w sumie coś z niego wyhodować.
Piana: Wysoka i drobna niczym na piwie serwowanym z dodatkiem azotu. Niestety całkiem żwawo opada – całe szczęście, że nie do zera, lecz do kilkumilimetrowej warstewki. Koronki brabanckie obecne.
Zapach: No nieźle, takiej dzikości nie spodziewałem się. Aromaty pleśniowe, skórzaste, piwniczne. Wszystko to byłoby dość ciężkie gdyby nie przyjemny kwasek w tle. Typowa dla stylu przyprawowość obecna, lecz zepchnięta na dalszy plan. Na finiszu odrobina mokrego drewna oraz pikantnego alkoholu.
Smak: Tutaj miła kwaśność jeszcze bardziej daje znać o sobie. Nie dominuje jednak całości, a jedynie przeplata się wraz z nieco drożdżową słodyczą (powiedziałbym nawet, iż brzeczkową – piwowarzy załapią o co chodzi). Procenty całkowicie zakamuflowane – nie rozgrzewają nawet po ogrzaniu.
Wysycenie: Delikatne. To chyba jedyne czego mi brakuje w tym piwie. Ma to jednak także swój urok.
Opakowanie: Butelka w dość nietypowym kształcie, etykieta w klasycznej stylistyce z niewielką ilością informacji. Dla kolekcjonerów kapselek z logo.
Komentarz: No no, jestem pełen uznania. Chyba śmiało mogę powiedzieć, że jest to najlepszy Saison jakiego piłem w życiu. Obłędnie bogaty w smaku, kompleksowy, pomimo tego jednak nie przegięty. Zdecydowanie warto odżałować kilka polskich craftów na rzecz tego smakołyka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram