niedziela, 2 sierpnia 2015

Mikkeller & Grassroots – Wheat is the New Hops IPA

Jest to India Pale Ale warzone ze sporym dodatkiem pszenicy (oraz słodu pszenicznego), następnie zaś fermentowane brettanomyces.

IPA 6%ABV Cena: 16zł
Kolor: Niesamowicie jasny, słomkowy, wyraźnie opalizujący – coś jak mocno rozwodniony witbier.
Piana: Niesamowicie obfita co przy sporym udziale pszenicy nie jest zaskoczeniem. Opada powolutku do centymetrowej warstewki pozostawiając po sobie na ściankach lepkie firanki.
Zapach: Bardzo rześki. Amerykański chmiel (Citra i Centennial) dał efekt gorzkich grejpfrutów. Bretty zaznaczone jedynie w postaci minimalnej piwniczności. Ukrycie nawet tak niewysokiej zawartości alkoholu w tego typu piwie nie zawsze jest proste – tym razem jednak misja ta w pełni zakończyła się powodzeniem.
Smak: Tu niepodzielnie panują smaczki pszeniczne i zbożowe. Goryczka średnia, cytrusowo-ziołowa. Nut dzikich czy też kwaśnych nie uświadczyłem. Ot taki mocniej chmielony weizen.
Wysycenie: Niczym nie zwracające na siebie uwagi.
Opakowanie: Stylistyka dość typowa dla Mikkela, dodano jedynie browar kooperacyjny. Kapselek dobrany pod kolor.
Komentarz: Znów mam mieszane uczucia. Skoro użyto brettanomyces to dlaczego nie nazwano piwa „brett is the new hops”? Chrzanić nazwę, jednak dodatek dzikusów dał efekt na poziomie autosugestii. To zbyt mało aby mnie zadowolić. W kategorii wheat jest dość średnio, jako IPA również mizernie, zaś traktując je jako brett ale… dobra już się nie pastwię. Jedno jest pewne – alkohol ukryto w nim wzorcowo tworząc trunek niesamowicie lekki w smaku
– na upały jak znalazł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram