sobota, 19 września 2015

Uiltje – Imperial Blablabla Auchroisk Barrel Aged


Jest to Barleywine dojrzewające w beczkach po szkockiej whisky (single malt) z destylarni Auchroisk (Banffshire).


13,4%ABV 65IBU Cena: 21zł

Piwo zaskoczyło mnie już samą barwą – jest tak ciemne jak większość porterów bałtyckich. Piana to już jednak często spotykany standard, gdyż pod wpływem wysokiego woltażu opada do cieniutkiego krążka. Mam jednak dobre serce i wybaczam jej to.

W aromacie dominują dwie główne nuty – wanilina oraz owocowość. Ta pierwsza wyraźnie słodka i ciężka, ta druga to rodzynki, wiśnie oraz maliny. Alkohol wyczuwalny w bardzo przyjemny sposób – gładki i miękki.

Nieco więcej pojawia się go w smaku – efekt rozgrzewania jest naprawdę solidny. Spora słodycz równoważy mocna ziemistość oraz beczkowa taniniczność. Nie brak także miłej dla podniebienia owocowej kwaskowości. Wysycenie zdecydowanie poniżej średniego. Całość ciężka i bogata, lecz w żadnym wypadku nie mdła.

Bardzo dobra pozycja. Może nie jest to jeszcze piwo z grupy genialnych, lecz podchodząc doń z niezbyt wygórowanymi oczekiwaniami, zostałem przyjemnie zaskoczony. Pamiętajcie mocny leżak w cenie "Bolesława Chrobrego" to coś, na co zawsze warto się skusić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram