poniedziałek, 21 września 2015

The Bruery – Smoking Wood Bourbon Barrel Aged


Jest to wędzony, żytni imperialny porter leżakowany w beczkach po Bourbonie.


14%ABV 30IBU Cena: 98zł
 

Już samą barwą piwo pokazuje jak często portery oraz stouty potrafią niewiele różnić się parametrami – jest bowiem całkowicie czarne. Obfitej lub betonowo trwałej piany nie spodziewałem się, jednak ta którą udało się utworzyć towarzyszyła mi przez sporą część degustacji, pozwalając na nowo się wzburzyć. Gołym okiem można także zauważyć efekt „brudzenia” szkła, spotykany właściwie tylko w najmocniejszych Russian Imperial Stoutach.

Odkapslowanie uwalnia sporo aromatów, które po przelaniu do szkła jedynie się wzmagają. Głównie doszukałem się potężnej, słodkiej waniliny oraz odrobinę kwaskowej wiśni. Typowo dymna wędzoność jest niesamowicie delikatna, niemalże na granicy autosugestii. Spore wrażenie robi także doskonałe ukrycie alkoholu – w ślepym teście obstawiałbym co najwyżej woltaż zbliżony do naszych rodzimych porterów.

W smaku bez trudu można wyczuć dodatek żyta – piwo jest pełne, gładkie, niemal wyklejające niczym miód pitny. Słodycz jednak została świetnie skontrowana rozgrzewającym alkoholem. Sama wędzoność tu właściwie nie występuje. Wysycenie oczywiście idealne, niskie i miękkie. Aftertaste bardzo długi, nieco ziemisty.

Śmiało mogę przyznać, że to jedna z lepszych pozycji jakie miałem przyjemność wypić w mym krótkim „piwnym” życiu. Nie ma się jednak czemu dziwić – The Bruery to absolutna czołówka, nie tylko jeśli chodzi o USA. Co prawda wraz z jakością w górę idzie także cena, zapewniam Was jednak – to jedne z najlepiej wydanych przeze mnie pieniędzy na piwo.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram