sobota, 7 listopada 2015

BrewDog – #MashTag 2015


10%ABV 85IBU Cena: 19zł
Jest to kolejny już projekt BrewDoga w którym to fani decydują o końcowej wersji piwa. Wybierano styl piwa, kolor, moc, rodzaj chmielenia oraz dodatki specjalne. W efekcie powstało czarne Barleywine warzone z dodatkiem wanilii oraz leżakowane wraz z płatkami dębowymi. Cieszę się podwójnie, gdyż w każdym z głosowań wygrała zaznaczona przeze mnie opcja.

Kolor: Ciemny, brunatny brąz – zdecydowanie bardziej przemawiają do mnie właśnie ciemniejsze interpretacje stylu.
Piana: Z początku zaskakująco bujna i gęsta. Niestety pod naporem alkoholu redukuje się do najzwyklejszego krążka. Lacing także określiłbym mianem przeciętnego.
Zapach: Prym wiodą nuty słodowe, karmelowe, tostowo-ciasteczkowe. W tle ciemne owoce, cukier kandyzowany oraz mokre drewno. Alkohol obecny, kojarzący się z miodem pitnym.
Smak: Tu zaskakuje spora wytrawność. Jej efekt został spotęgowany sporą goryczką chmielową (ziołowa, odrobinę piołunowa). Niska pełnia, brak choćby cienia odczucia wyklejania ust. Sporo nut ciemnych, opiekanych oraz taninicznych. Wanilia ukazuje się właściwie na samym końcu, nadal jednak do słodkich nie należy. Alkohol wyraźnie rozgrzewa.
Wysycenie: Na średnim poziomie – nic mu negatywnego zarzucić właściwie się nie da, choć niższe nie zaszkodziłoby piwu najprawdopodobniej.
Opakowanie: Etykieta autorstwa Marka Greena całkiem przypadła mi do gustu. Firmowy kapselek oraz morskie opowieści na kontrze na mnie wrażenia jednak nie robią.
Komentarz: Efekt wyszedł dość ciekawy – testując w ciemno przenigdy bym nie odgadł, iż jest to Barleywine. Przypuszczam, że prędzej obstawiałbym wariacje na temat Old Ale. Nie uznaję tego jednak za wadę – wręcz przeciwnie. Efekt rzadki, ciekawy, z pewnością wart swej ceny.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram