poniedziałek, 9 listopada 2015

Naparbier – Avant-Garde Series Barley Wine. Ed 2015 Brandy Barrel Aged

Kolejne piwo ze świetnej serii Avant-Garde hiszpańskiego browaru. Znów jest to potężne Barleywine, lecz tym razem leżakowane w beczce po Brandy przez 2 lata.


12%ABV Cena: 19zł

Z wyglądu przypomina klasyczną, angielską interpretację stylu – bursztyn, brąz, lekki rubin. Piana niska, zaskakująco wręcz nietrwała – opada do cienkiej obrączki pozostawiając przy tym mikro wysepki beżowego lacingu.

Aromat to istna poezja. Na wstępie wita nas brutalna wręcz wanilina. W ślad za nią następuje przebogata owocowość – z jednej strony likierowe wiśnie, jeżyny i porzeczka, z drugiej zaś rodzynki oraz świeże, słodkie winogrona. Sporo także ciemnego, odrobinę przypalonego karmelu. Na finiszu wyraźny, lecz obłędnie przyjemny alkohol, mokre, rzekłbym, że zbutwiałe drewno oraz szczypta ziół.

Obawiałem się, iż w smaku wyjdzie mocny ulepek. Na szczęście niż z tych rzeczy, gdyż pełnia idzie głównie w stronę suszonych owoców. Dodatkowo kontruje ją lepki likier ziołowy oraz odrobina tanin. Wanilina dała efekt znany z Creme Brulee. Tekstura genialnie wykleja usta zaś alkoholowy aftertaste pozostaje i rozgrzewa jeszcze długo po przełknięciu. W połączeniu z niskim, typowo degustacyjnym wysyceniem daje to po prostu genialny efekt. 

Pisać czy też mówić o tego typu perełkach można wiele. Mnogość smaczków oraz aromatów rozwijających się wraz z ogrzaniem oraz natlenieniem piwa jet przebogata. Kolejne piwo z tej serii, które zapewnia przynajmniej godzinną degustację na najwyższym poziomie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Instagram