czwartek, 22 grudnia 2016

de Molen – Mooi & Meedogenloos Bourbon Barrel Aged

Bez większych dywagacji – RIS, leżakowany w beczkach po Bourbonie.

24,1°blg 11,2%ABV 33EBU Cena: 24zł (330ml)

Już po zdjęciu widać, że piwu odrobinę brakuje barwą do kompletnie smolistych przedstawicieli stylu. Nadrabia za to pianą – może niezbyt obfitą, lecz prześwietnie lepką, towarzyszącą niemalże do samego końca niespiesznej degustacji.

Nie spodziewałem się zaskoczeń w aromacie. Bourbon zazwyczaj pomimo swej intensywności jest mocno przewidywalny. Tu natomiast typowa wanilina usadowiła się dopiero na drugim jak nie trzecim planie. Prym natomiast wiodą słodkie, kandyzowane wiśnie. Nie zabrakło im otoczki, czyli deserowej, ciemnej czekolady. Procenty delikatne, odpowiednio postarzone w stronę utlenionej, brązowawej już Cherry.

W smaku już mamy potęgę słodkiej, gęstej i wręcz obezwładniającej wanilii burbońskiej. Akompaniuje jej nieco proszkowe kakao, suszone owoce oraz mokre, zbutwiałe drewno. Brak nut palonych, czy też dymno-popiołowych. Całość obłędnie miękka i zdradliwie pijalna.

99/90 według RateBeer… co Wam to mówi? Mi, że będzie pewnie spoko, ale urwania dupska też nie będzie. I tu staromodne „zdziwko”. M&M BBA to wypas. Prześwietnie ułożone, sporo oferujące, klasyka gatunku w śmiesznej cenie. Ok, są pozycje w palecie holenderskiego browaru bardziej porywające, lecz czy na pewno tak poprawne? Ja dziś czuję się sędzią ;) 

4 komentarze:

 1. Hej jak zwykle rzetelne recenzje :) ale chciałem zapytać jak te dwa ostatnie szkła do cydrów z których korzystałeś do De Molen'a oraz Tempest Brewing sprawują się sensorycznie? Z góry dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przy Tempeście dedykowane Saisonom. Kwestia nazewnictwa średnio mnie tu obchodzi. W podobne jak to do cydrów teraz leją za wielką wodą wszelakie IPA's. Sensorycznie oba bardzo fajne. Do tego świetna masywność, grubość szkła i ogólna jakość. Jedno dostałem pod choinkę, jak zobaczyłem jakie fajne to poleciałem zakupić drugie.

   Usuń
  2. Dzięki wielkie za odpowiedź :)

   Usuń
 2. Mooi & Meedogenloos jest właściwie wszędzie oznaczane jako Belgian Dark Strong Ale. Nie to, żeby to coś zmieniało, czy ujmowało recenzji:P

  OdpowiedzUsuń

Instagram