Gueuze, w którym 25% blendu stanowi 4-letni lambik, pozostała część to mix 1, 2 i 3-letnich. Piwo zajmuje wysokie, bo 3 miejsce w swoim stylu na RateBeer (dwa powyższe również należą do browaru 3 Fonteinen).

6%ABV Cena: 40zł (375ml)

Barwa przypomina mi miód wielokwiatowy, jest ciemnożółta i wyraźnie opalizująca. Piana niespecjalna, dość szybko redukuje się do nikłej obrączki, niechętnie osiada na ściankach szkła.

Prawdziwą petardą jest za to aromat. Piwniczność, derka oraz suche drewno są po prostu oszałamiające. Kwaśność oraz subtelny miód usadowiły się na dalszym planie. Wraz z lekkim ogrzaniem pojawia się odrobina śliskawej mineralności.

W smaku kwaskowość okazuje się być wyraźną, lecz z pewnością nie przesadzoną. To nuty beczkowe oraz dzikie są najistotniejszą częścią. Baza słodowa jest nadzwyczaj lekka, w żadnym wypadku jednak nie wodnista (także wysycenie utrafione w punkt).

W mej skromnej opinii Gueuze idealne. Niesamowicie kompleksowe i złożone, a przy tym idealnie pijalne. Brak tu niejednokrotnie spotykanego „przekwaszenia” idącego w ostre nuty kiszonki czy też octu. Zdecydowanie warte swej ceny oraz rankingowych not.