Jest to kooperacyjny Imperial Stout z dodatkiem drewna cedrowego oraz czarnego pieprzu.

9%ABV Cena: ok. 35zł

W szkle piwo okazuje się być nieprzejrzyście czarne, nie brudzi przy tym jednak ścianek w sposób typowy dla najmocniejszych RISów. Piana choć wymuszona, utrzymuje się całkiem długo, pozostawia po sobie masę ciemnobeżowych koronek.

Nie czekając dłużej przechodzę do aromatu, gdyż jest on nie tylko ciekawy, lecz przede wszystkim niesamowicie intensywny. Jak trafnie określił to jeden z użytkowników Ratebeera, piwo pachnie po prostu nowiuteńkim humidorem. Potężna drzewność wpadająca niemal w kadzidło może przyprawić o zawrót głowy. Daleko w tle majaczą nuty gorzkiego kakao oraz kojarząca mi się z kardamonem przyprawowość. Brak alkoholu – aby mógł się przez to przebić musiałoby go być pewnie dwukrotnie więcej.

Smak nie rozczarowuje w najmniejszym stopniu. Drewno, taniny, garbniki oraz latakia – jeśli ktoś kiedyś miał przyjemność ćmić ten tytoń, to z pewnością wie o czym mówię. Sama baza wydaje się być zaskakująco lekka i pijalna. Balans jest zdecydowanie przesunięty w wytrawno-gorzką stronę, jednak nie jednoznacznie za sprawą chmielu (zastosowane odmiany to: Citra, Centennial, Chinook, East Kent Goldings oraz Herkules). Wysycenie jak na styl określiłbym mianem średniego, podobnie jak stopień rozgrzewania alkoholu w przełyku.

Przeciekawe piwo. Z jednej strony delikatna szczypta zapowiadanego pieprzu, z drugiej zaś potężny cios cedrową belą – przed otworzeniem spodziewałem się zupełnie odwrotnej sytuacji. Z początku ta agresywność daje się we znaki. Z czasem jednak – a uwierzcie mi, że butelka Xiquic wystarczy na ponad godzinę – staje się coraz bardziej intrygująca i przyjemna. Podsumowując: w kategorii RISa daleko poza moim osobistym TOP20, jednak jako ciekawe piwo z nietypowymi dodatkami wypada naprawdę wyśmienicie. Warto zrobić sobie raz na jakiś czas taką odskocznię od typowych interpretacji, nawet jeśli reprezentują absolutną czołówkę.