#13 wśród najlepszych Gueuze według RateBeer (TOP50, beczka 109 Cognac).

8,25%ABV Cena: 45zł (375ml)

Wyglądem piwo nie wyróżnia się spośród innych przedstawicieli stylu – ot ciemnozłota, można rzec, że wręcz pomarańczowa barwa o solidnej opalizacji której towarzyszy całkiem bujna, lecz z sykiem redukująca się do nikłego krążka piana.

W aromacie… no cóż, dzikość, dzikość i jeszcze raz dzikość. Nuty skóry, pleśni, zatęchłej ziemianki. Do tego masa zboża – coś jakbym właśnie robił śrutowanie na ściernisku. W tle kandyzowany cukier, melasa, suche drewno oraz owocowość (dojrzałe gruszki i jabłka).

Równie dobrze wypada smak. Tu jednak udział drewna zrobił znacznie więcej – lekkie taniny i utlenienie (miód wielokwiatowy). Beczka oczywiście nie tłumi genialnej bazy, której złożoność robi spore wrażenie. Dominuje kwiatowa owocowość (agrest, gruszka) oraz mocno kwasowe, lecz w żadnym wypadku nie octowe bretty. Nie brak także szczypty ziołowej chmielowości. Całość przecudnie wysycona, a przy tym okrutnie pijalna (toż to nie odbiega od równie rześkich, mających 5% dzikusów).

Szczerze przyznaję, że piwo przerosło moje całkiem nie niskie oczekiwania. Złożoność oraz poziom wszelkich nut aromatyczno-smakowych stoi na najwyższym poziomie. Nawet stosunkowo wysoki woltaż (którego nieco się obawiałem) nie zaznaczył tu w najmniejszym stopniu swej obecności. Jeśli ktoś się jeszcze waha nad zakupem to powiem prościej: VAT 109 to dla mnie dzikus doskonały.