Buxton – Special Reserve V Wyoming Sheep Ranch 8,4%ABV

Cena: jedyne 15zł
Temperatura serwowania: ciut powyżej 10°C

Kolor: Po prostu klasyczne, bardzo ciemne złoto. Do tego idealna wręcz klarowność co przy tak mocno chmielonym piwie nieco zaskakuje (polskie realia? 😀 ).
Piana: Jedno jest pewne – jest jej sporo. W dodatku jest obłędnie gęsta, lśniąca, zwiewna oraz śnieżnobiała. Tak, jeśli ktoś ma wątpliwości to dodam, że pozostawia super lacing.
Zapach: Na pierwszym planie solidna żywiczność. Następnie pojawiają się owoce tropikalne oraz cytrusowość. Całość bardzo wyraźna czyli dokładnie tak jak być powinno w Doube IPA. W tle majaczy subtelna zbożowość – jak najbardziej do wybaczenia. Alkoholu właściwie brak.
Smak: Najbardziej uwydatnia się doskonały balans pomiędzy pełnią, wytrawnością, nachmieleniem oraz poziomem alkoholu. Goryczkę umieściłbym nieco powyżej średniej a jej profil pozostawia ziołowy oraz grejpfrutowy posmak (albedo). Po ogrzaniu ujawnia się subtelna landrynka (odrobinę belgijska co jest chyba jedynym większym minusem piwa) a alkohol daje znać o sobie, lecz na szczęście w przyjemny sposób.
Wysycenie: Cóż tu pisać? Wzorcowe.
Opakowanie: Etykieta klasyczna dla Buxtona, kapsel goły – jednym słowem szału nie ma.
Komentarz: Bardzo, ale to bardzo dobre Double IPA. Może nie rzuca na kolana, lecz z pewnością może śmiało być przykładem dla polskich browarów jak warzyć mocną nową falę. Przy okazji zachowano zdradziecką wręcz pijalność. W tej cenie po prostu rewelacja.