Większość muzeów nie cieszy się zbyt dużą popularnością. Zazwyczaj są odwiedzane przez wycieczki szkolne lub w trakcie dni otwartych ? nocy muzeów. Warto jednak dać muzeom szansę i poświęcić przynajmniej jeden dzień w miesiącu na odwiedzenie znajdującej się w naszej okolicy placówki.
Koneserzy historii, dzieł sztuki odnajdą się w znaczącej większości muzeów. Każde miasto posiada od jednej do kilku placówek poświęconych lokalnej historii, artystom związanych z danym regionem. W muzeach wojskowych wiele godzin spędzą zapaleńcy wojskowi, którzy będą mogli zaznajomić się z taktyką wojskową, elementami uzbrojenia.
Poza klasycznymi placówkami istnieją również muzea poświęcone innym dziedzinom życia. Muzeum Gier Wideo odwiedzą fani rozrywki komputerowej, którzy zapoznają się z zapomnianymi już tytułami. Fani letniego wypoczynku nad morzem mogą poświęcić uwagę muzeom morskim, dzięki wizycie w takiej placówce mogą posmakować życia wilka morskiego. Entuzjaści piłki nożnej,siatkówki, piłki plażowej przepadną zaś na wiele godzin w muzeach sportowych. Jak widać każda osoba odnajdzie dla siebie typ muzeów powiązany z własnymi zainteresowaniami.