Baltic Porter leżakowany w beczkach po koniaku (TOP50 RateBeer #10)

11,5%ABV Cena: 25zł (330ml)

Barwa zdecydowanie zaznacza, że mamy do czynienia z Porterem Bałtyckim – jest bardzo ciemna, brunatna, lecz nie smoliście czarna niczym w RISie. Jasnobrązowa piana w ciągu kilku minut redukuje się do cieniutkiego krążka i w tej postaci utrzymuje się już przez większość degustacji, niechętnie osadzając się na szkle.

Także aromat idealnie odwzorowuje najistotniejsze cechy stylu. Jest tu sporo owoców (żurawina, wiśnia, śliwka węgierka), gorzkiej czekolady oraz kwaskowego pumpernikla. Nuty beczkowe bardzo delikatne, głównie w postaci zbutwiałego drewna. Procenty dobrze wkomponowane, nienachalne, choć obecne.

Smak nie odstaje jakością od reszty. Subtelna paloność i czarna kawa dobrze współgrają z kwaskową owocowością oraz pozornie słodkim, niemalże likierowym ciałem. W posmaku do głosu dochodzi proszkowe kakao, nieco tanin oraz szlachetne, choć przyznać trzeba, że rozgrzewające procenty.

Niesamowicie udana interpretacja stylu z delikatnie tylko wplecionym charakterem beczki. Pomimo, iż woltaż właściwie wskazuje już na wersję Imperial, to pijalność oraz balans poszczególnych składowych stoją na najwyższym poziomie. Piwo w pełni zasługujące na tak wysokie miejsce w rankingu oraz z pewnością warte swej ceny.