Barleywine uwarzone z okazji 2 rocznicy Sori Brewing oraz 100 lat niepodległości Finlandii. Piwo spędziło blisko rok leżakując w beczce po Koniaku.

11,6%ABV 49IBU Cena: 25zł (330ml)

Nawet w wąskim szkle klarowne piwo prezentuje się dość ciemno niczym angielskie interpretacje stylu – ni to brunatne, ni to czerwonawe, od typowej miedzi jednak z pewnością mocno odbiega. Beżowa piana dość szybko zanika do niewielkiego krążka.

Aromat przyjemnie zaskakuje – beczka nie zdominowała reszty. Oczywiście bez problemu można się tu doszukać mokrego drewna, kokosa czy waniliny. Główną bazę stanowią jednak owoce takie jak daktyle, figi, rodzynki czy wiśnie. Całość nieco ziołowa, karmelowa, nadzwyczaj szlachetnie alkoholowa.

W smaku mamy kontynuację owocowo-karmelowego deseru i crème brûlée. Na przemian jest słodko i wytrawnie, gładko i miękko, ale także charakternie i rozgrzewająco. Szczypta przyprawowości oraz subtelnych tanin doskonale wieńczy dzieło. Wysycenie adekwatnie niskie, zaś posmak odpowiednio długi.

Nadzwyczaj klasyczny i jakże świetny w tej kategorii Barleywine. Brak tu przesadnego chmielenia na goryczkę czy też nowej fali w aromacie. Brak obezwładniających na każdym etapie nut leżakowania w drewnie, wędzonych słodów, czy zbytniej kwasowości. Jest za to piękny balans pomiędzy potężnym ciałem a doskonale je kontrującymi procentami. Po prostu nightcup idealny.