W XXI wieku technologia rozwija się błyskawicznie, podobnie jest z grami komputerowymi. Wszystko dzięki nowym systemom i rozwiązaniom, takim jak silniki gier Unreal 3 oraz procesory nowej generacji Intel Core i7. Producenci gier MMORPG zacierają ręce, gry online zbijają fortuny a akcjonariusze liczą zyski. Doskonałym przykładem jest firma Blizzard, która z roku na rok podnosi swoje osiągnięcia finansowe, kryzys jest dla nich nieznanym pojęciem. Trzeba jednak pamiętać że nie wszystkich mieszkańców Ziemi stać na płatne gry i rozrywkę w sieci, szczęście w nieszczęściu istnieją jeszcze darmowe produkcje.

Większość młodych ludzi, zazwyczaj uczniów bądź studentów staje przed dylematem, co wybrać? Darmowe gry czy płatne produkcje? Decyzja nie należy do najłatwiejszych, z tego też względu trzeba wziąć pod uwagę argumenty przemawiające za i przeciw.
Największym mankamentem płatnych gier jest abonament miesięczny, chcąc zalogować się na konto w grze musimy mieć opłacony dostęp, nie ważne czy gramy jeden dzień w tygodniu, tydzień w miesiącu – stawka jest zawsze taka sama. Argumentem przemawiającym za, jest na pewno bardzo dobry Support, który pomoże nam rozwiązać każdy problem techniczny czy związany z mechaniką gry, kontem, płatnościami.
Po drugiej stronie barykady stoją darmowe gry online, są krzywym odbiciem swoich płatnych konkurentów. Możemy w nie grać bez jakichkolwiek opłat, blokad czy mikro płatności, wszystko za darmo – żyć nie umierać, grać. Chcąc być obiektywnym należy także podać kilka wad, są to przede wszystkim boty, hacki i wszelkiego rodzaju oszustwa, wspomagające graczy. Support nie kiedy odpisuje na nasze żądanie pomocy po kilku dniach, do tego czasu zmienimy grę i zapomnimy o problemie.

Warto rozważyć opcję gry, która bardziej do nas przemawia. Tabela plusów i minusów dokona dla płatnych produkcji i tytułów znanych jako darmowe gry online może być o wiele dłuższa, wszystko zależy jednak od przyjętych kryteriów i wymagań gracza.